Pompy ciepła

Pompa ciepła to efektywne urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, wody lub gruntu), która przy udziale prądu, przekształcana jest w energię wykorzystywaną następnie do ogrzewania nieruchomości, wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Pompy ciepła są jednym z najoszczędniejszych, najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów uzyskania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania domu. Rosnąca popularność tych urządzeń spowodowana jest nie tylko coraz większą troską Polaków o środowisko naturalne, ale również rosnącymi cenami takich paliw jak węgiel, olej opałowy, czy gaz. Niekwestionowaną zaletą pompy ciepła jest także jej niski koszt eksploatacji oraz komfort użytkowania.

Oszczędności
Związane są one zarówno z niższymi kosztami budowy domu (wybierając pompe ciepła nie trzeba budować kotłowni czy komina, a urzadzenie można łatwo zamontować w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym), ale również z redukcją kosztów ogrzewania pomieszczeń i wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Możliwość dofinansowania
Istnieje wiele możliwości uzyskania dofinansowania do pompy ciepła. Obecnie prawie każda gmina ma mniejsze lub większe środki, które przeznacza na swoje programy wsparcia. Można także ubiegać się o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”, skorzystać z ulgi termomodemizacyjnej lub kredytu z dopłatami do odnawialnych źródeł energii.

Wygoda i bezpieczeństwo
Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania budynku. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu, czy zaczadzenia (tak jak w przypadku instalacji gazowej olejowej czy paliwowej). Odpowiednio dobrana pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa i co ważne, nie trzeba tracić czasu na szukanie paliwa o dobrej jakości za przystępną cenę.

Energooszczędność
75% procent energii potrzebnej do ogrzania budynku lub podgrzewania wody użytkowej pochodzi ze środowiska naturalnego, a pozostałe 25% z sieci elektrycznej. Instalacje energooszczędne, pomimo wysokich nakładów przy montażu, w dłuższej perspektywie pozwalają na zwrot poniesionych wcześniej kosztów.

Niezawodność
Pompa ciepła może pracować bez wymiany najważniejszych (a tym samym najdroższych) elementów 25-30 lat (niektórzy producenci wspominają nawet o 50 latach). Jedyne o czym trzeba tylko pamiętać, to regularne przeglądy instalacji i pompy ciepła (dla utrzymania gwarancji wymaga ich większość producentów).

Prestiż
Nowoczesne budownictwo rozwija się pod znakiem energooszczędności i ekologii, dążąc do jak największego ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko. Korzystając z energii odnawialnej kreujesz wizerunek siebie, jako osoby świadomej ekologicznie i odpowiedzialnej za wspólne dobro, jakim jest nasza planeta Ziemia.

Szybki zwrot inwestycji
Realny czas zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych w przypadku pompy ciepła wynosi od 5 do 7 lat (w stosunku do kotłowni na olej opałowy, gaz płynny czy ogrzewania elektrycznego).

Dbałość o środowisko
Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym ponieważ energia pochodząca do jej zasilania pochodzi ze źródeł odnawialnych, a w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny ani inne odpady.

Wielofunkcyjność
Pompy ciepła są jednymi z najbardziej efektywnych urządzeń, które oprócz ogrzewania budynku, przygotowania cieplej wody użytkowej mogą służyć do chłodzenia pomieszczeń, klimatyzacji i podgrzewania wody w basenach.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wielkością i wyglądem przypomina niewielkich rozmiarów lodówkę lub stojący kocioł grzewczy na gaz (podobnie zresztą jak on służy do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody). Zasada działania pompy ciepła, pomimo tego, że jest urządzeniem grzewczym, jest zasadniczo identyczne z działaniem lodówki. Jednak, gdy ta ostatnia usuwa ciepło z wnętrza
i przekazuje je na zewnątrz, to pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do budynku w postaci ciepła.

Z definicji II zasady termodynamiki wynika, że ciepło może samorzutnie przepływać tylko od wyższego do niższego poziomu temperatury. Jednak zarówno w przypadku lodówki, jak i pompy ciepła, jest odwrotnie. Ponieważ to, co było wcześniej zimne, staje się jeszcze chłodniejsze, a to co było ciepłe robi się jeszcze cieplejsze. Aby więc “zmusić” ciepło do płynięcia w odwrotnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej), pompa musi być zasilana energią elektryczną. Nie potrzebuje jej jednak dużo, bowiem dzisiejsze systemy wymagają dostarczania jedynie od 25 do 30% energii z zewnątrz, którą wykorzystuje się do napędu sprężarki. Tym samym, nawet 75% energii cieplnej dostarczonej do wnętrza domu pochodzi z otoczenia. Ogrzewanie pompą ciepła kosztuje zatem mniej niż kotłem na olej, czy gaz.

Średni roczny koszt ogrzewania budynku i c.w.u. (w PLN)Koszt ogrzewania budynku i c.w.u. przez 20 lat (w PLN)Oszczędność na pompie ciepła po 20 latach użytkowania (w PLN)Koszt zwrotu pompy ciepła w latach
Pompy ciepła2,50050,000
Kocioł gazowy na gaz ziemny4,60092,0042,0010 lat
Kocioł olejowy8,000160,000110,0006 lat
Kocioł elektryczny11,000220,000170,0004 lata

Więcej aktualności